آشنایی با سازمان یونیسف در ایران

 

صندوق سازمان ملل متحده کودکان (یونیسف) برنامه سازمان ملل متحد که مقر آن در شهر نیویورک است، که کمک های بشردوستانه و توسعه در دراز مدت به مادران و کودکان در کشورهای در حال توسعه است را فراهم میکند یکی از اعضای گروه توسعه سازمان ملل متحد و کمیته اجرایی آن است.

یونیسف توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در تاریخ 11 دسامبر 1946 ایجاد شد، که وظیفه ی آن  ارائه مواد غذایی اورژانس و مراقبت های بهداشتی برای کودکان در کشورهایی که از جنگ جهانی دوم ویران شده بودند است. در سال 1953، یونیسف بخشی دائمی از سیستم سازمان ملل متحد شد و نام خود را از سازمان ملل صندوق اصلی ایالات متحده بین المللی اضطراری کودکان ثبت کرد، اما ادامه آن تا به مخفف محبوب بر اساس این عنوان قبلی شناخته می شوند.
یونیسف از دولتها و اهدا کنندگان خصوصی متکی بر سهم و کل درآمد یونیسف در سال  3372540239 $ 2008  بود. دولت دو سوم از کمک منابع سازمان، گروه های خصوصی و حدود 6 میلیون نفر بقیه را از طریق کمیته های ملی کمک تامین کرد. تخمین زده می شود که 91.8 درصد از درآمد خود را به خدمات برنامه توزیع شده است. برنامه های یونیسف تاکید بر توسعه خدمات در سطح جامعه برای ترویج سلامت و رفاه کودکان است. یونیسف جایزه صلح نوبل را  در سال 1965 و جایزه  شاهزاده آستوریاس کنکورد، در سال 2006 کرد.
بسیاری از کار یونیسف در این زمینه، با کارکنان در بیش از 190 کشور و مناطق. بیش از 200 دفاتر کشور انجام مأموریت یونیسف را از طریق یک برنامه توسعه یافته با دولت های میزبان است. هفده دفاتر منطقه ای ارائه کمک های فنی به دفاتر کشور به عنوان مورد نیاز است.
مدیریت کل و مدیریت سازمان می گیرد در دفتر مرکزی آن در نیویورک است. بخش تغذیه یونیسف در کپنهاگ است و به عنوان 36نقطه اصلی توزیع این اقلام ضروری مانند واکسن، داروهای ضد رترو ویروسی برای کودکان و مادران مبتلا به اچ آی وی، مکمل های غذایی، پناهگاه های اضطراری، منابع آموزشی، در میان دیگران است. عضو هیئت اجرایی ایجاد سیاست ها، برنامه ها را تصویب و نظارت بر برنامه های اداری و مالی. هیئت اجرایی متشکل از نمایندگان دولت که توسط شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد انتخاب می شوند، معمولا برای یک دوره سه ساله ساخته شده است.
پس از رسیدن به محدودیت مدت توسط مدیر اجرایی یونیسف کارول بلامی، سابق ایالات متحده آمریکا وزیر کشاورزی ان ونمن، مدیر اجرایی این سازمان در ماه مه سال 2005 شد، با یک دستور کار برای افزایش تمرکز سازمان بر اهداف توسعه هزاره است. او در ماه مه 2010، با آنتونی لیک موفق شد.

مترجم: میرآقا تیموری

متن انگلیسی برگرفته از سایت:

http://www.unicef.org/iran/fa/index.html

/ 0 نظر / 8 بازدید