آشنایی با بزرگان(قهرمان ملی افغانستان شهید احمد شاه مسعود)

احمد شاه مسعود (1953-2001) رهبر سیاسی و نظامی در افغانستان بود. او یکی از چهره های اصلی در مقاومت در برابر اشغال شوروی بین سال های 1979 و 1989 و در سال های بعد از جنگ داخلی بود. او در تاریخ 9 سپتامبر سال 2001 ترور شد و به شهادت رسید.

مسعود از قومی تاجیک ، و مذهب سنی از دره پنجشیر در شمال افغانستان است. او مهندسی را در دانشگاه کابل درسال 1970 مورد مطالعه قرار داد. او درگیر با جنبش ضد کمونیستی مسلمان به برهان الدین ربانی پیوست. پس از اشغال شوروی در سال 1979، نقش خود را به عنوان یکی از رهبران مجاهد به او لقب "شیر پنجشیر"را دادند.. در سال 1992، او به عنوان وزیر دفاع را از طریق پیمان پیشاور، صلح و توافق برای تقسیم قدرت در دولت پسا کمونیستی اسلامی افغانستان و موقعیت او تا سال 2001 برگزار شد منصوب شد. او در برابر اتحاد شبه نظامیان به رهبری گلبدین حکمتیار و در نهایت طالبان، که شروع به وضع محاصره به پایتخت در ژانویه 1995 است جنگید.

پس از ظهور طالبان در سال 1996، مسعود، که تفسیر بنیادگرایانه طالبان از اسلام را رد کرد به مخالفان مسلح طالبان بازگشت تا با آنها بجنگد. او به عنوان رهبر نظامی و سیاسی جبهه متحد اسلامی (که در غرب به عنوان ائتلاف شمال شناخته می شود) خدمت کرده است. او، ترور شد، احتمالا در تحریک القاعده در یک بمب گذاری انتحاری در تاریخ 9 سپتامبر 2001، تنها دو روز قبل از حملات 11 سپتامبر در ایالات متحده، که منجر به این شد که  ایالات متحده و ناتو برای دخالت در افغانستان به نیروهای مسعود پیوستند.
مسعود پس از شهادت به نام "قهرمان ملی" به دستور حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان شد نامیده شد. پیروان او از تاریخ مرگ او، 9 سپتامبر، به عنوان یک روز تعطیل ملی به عنوان "روز مسعود" در افغانستان شناخته و یاد میکنند. او را امیر صاحب شهید ("فرمانده عزیزمان شهید") می نامند.

برگرفته از ویکی پدیا

ترجمه میرآقا تیموری

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
fayyazi

Midoonid man donbale ketabe shenidari yadgiri zabanam.ya har filey k btoonam brizam to gooshim hamishe goosh bdam.rahnamaiitoon chiye??

fayyazi

Yes Im looking 4 it but I can't find. Hatta too namayeshga ketabam gashtam peida nakardam.