آشنایی با بزرگان دنیا موسیقی(استاد محمد رضا شجریان)

محمد رضا شجریان متولد 23 سپتامبر 1940 در مشهد، ایران. خواننده بین المللی و تحسین شده  منتقدان فارسی سنتی، آهنگساز و استاد (کارشناسی ارشد) از موسیقی ایرانی است .او به نام  "بزرگترین استاد زنده موسیقی سنتی ایرانی ایران" نامگذاری شده است.شجریان نیز برای مهارت های خود در خوشنویسی فارسی، و فعالیت های بشر دوستانه نیز  شناخته شده است.

شجریان از  سن پنج سالگی، تحت نظارت پدرش شروع به یادگیری آواز ، و در سن دوازده سالگی، شروع به مطالعه کارنامه سنتی کلاسیک شناخته شده به عنوان ردیف آغاز کرد. شجریان حرفه خوانندگی را در سال 1959 در رادیو خراسان آغاز کرده است. در سال   1960 ایشان با سبک متمایز، خود را در بین آواز خوانان برجسته ساختند.. استادان اصلی ایشان  احمد عبادی، اسماعیل مهرتاش، عبدالله دوامی، نور علی برومند بودند. او همچنین سبک های پر سر و صدای خواننده از نسل های قبلی، از جمله رضا قلی میرزا زلی، فریبرز منوچهری، قمر ملوک وزیری، اقبال آذر و تاج اصفهانی آموخته است. در هنگام ارائه یک سخنرانی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، ساکرامنتو در تاریخ 2 مارس 2012، او پرسید: کدام معلم بیشتر در توسعه و تشویق شما و تاثیر گذاری روی شما نقش داشت؟  و او به استاد افسانه ای ایران نوازنده تار جلیل شهناز اشاره کرد. این  نشان می دهد که شهناز سبک خاص خود را داشته و در این کار استاد بوده است.

شجریان با پرویز مشکاتیان، محمد رضا لطفی، حسین علیزاده، و فرامرز پایور همکاری داشته است. او به عنوان خواننده ماهر در به چالش کشیدن دستگاه سبک سنتی شناخته شده است. در سال 1999 یونسکو در فرانسه او را با جایزه پیکاسو و در سال 2006 با مدال موتزارت یونسکو معرفی شده اند.

برگرفته از ویکی پدیا

ترجمه و ویرایش: میرآقا تیموری

/ 2 نظر / 179 بازدید
دوست

خیلی ممنون علی بود

آوا

برای من بعضی کلمات کمی دشوار بود ولی در کل عالی بود.......ممنون!!!!!